Krótko o filmach i gościach
19 Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej

Reż. Bartosz Kowalski,
Polska 2023, 76’

Film o kobiecie niezwykłej, ale i niejednoznacznej. Ważnej dla Polski i światowego himalaizmu. Opowiadają o niej przyjaciele, rodzina, ci, którzy się z nią wspinali i jeździli w rajdach samochodowych. Opowiada o sobie także ona sama. Usłyszymy fragmenty archiwalnych rozmów, w których Wanda mówi o tym, co było dla niej ważne. Usłyszymy jej głos utrwalony w felietonach emitowanych w „Lecie z Radiem”. W filmie zobaczymy też wiele niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych. Po filmie rozmowa z Wiesławą Sujkowską, autorką wykorzystanego we fragmentach w filmie monodramu „Wanda”, i Bartoszem Kowalskim, reżyserem filmu.

ŻYCIE W BIEGU – PIOTR HERCOG

Reż. Grzegorz Lipiec,
Polska 2023, 40’

Historia Piotra Hercoga, interdyscyplinarnego sportowca, wielokrotnego zwycięzcy najważniejszych ultramaratonów górskich. Zapis jego drogi od dzieciństwa w biednych i niebezpiecznych dzielnicach komunistycznej Polski na światowe szczyty. Film o ekstremalnej pasji i jej istocie. Wiwisekcja zysków i strat, również z perspektywy matki, żony i przyjaciół Piotra. Wciągająca opowieść o poświęceniu. Po filmie spotkanie z producentką i autorką muzyki: Mają Pietraszewską Koper, które poprowadzi Ola Stelmach.

L. CICHY – OMAN; J. KURCZAB

"Oman, kraj przesympatycznych ludzi - turystycznie i wspinaczkowo" - prezentacja.
Reminiscencje z dwóch pobytów wspinaczkowych Leszka Cichego w Omanie. Kraju mało znanym i ciągle niedocenionym, a naprawdę super ciekawym. Morze, góry, Wielki Kanion Arabski, intrygujące wadi oraz cudowna architektura Muscatu.

Janusz Kurczab
Po prelekcji spotkanie dotyczące postaci Janusza Kurczaba i wydanej niedawno książki: “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” z udziałem autorów – Jerzego Porębskiego i Wojciecha Fuska oraz zaproszonych gości.

ANNA CZERWIŃSKA W FILMIE

“Filmowe wspomnienia o Annie Czerwińskiej”.

Anna Czerwińska, wybitna alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Kobieta pełna pasji do gór. Podczas spotkania zostaną pokazane kadry z przygotowywanego filmu Darka Załuskiego „GórFanka” oraz poznamy fragmenty ostatniego wywiadu z Anną. Pogadanka z materiałami filmowymi Leszka Cichego: „Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska - dwie damy polskiego himalaizmu”.  

Uwaga! W niedzielę o 14.30 dalszy ciąg wspomnień - prezentacja Krystyny Palmowskiej i Darka Załuskiego o górskiej drodze Anny.

HEADJAM - Brit Rock

Reż. Alastair Lee,
Wielka Brytania 2023, 35’

Jeden z najlepszych filmowców górskich realizuje film o samym sobie. Głęboko introspektywna opowieść o pokonywaniu przeciwności. Autor, postrzegany jako człowiek sukcesu, wiodący idealne życie, niespodziewanie doświadcza trudnych chwil. Spokoju i dystansu szuka we wspinaniu. Przełamuje wewnętrzną słabość, stawiając sobie za cel drogi, których unikał przez 30 lat. To trzymająca w napięciu, przezabawna, emocjonalna i inspirująca opowieść. Aby dodać smaczku tej produkcji, Al o nakręcenie filmu prosi wspinaczy, z którymi pracuje. Jako filmowiec doskonale wie, jak zachowywać się na planie, jego komentarze w trakcie wspinania są bezcenne, podobnie jak bogata gestykulacja.

O.R. PEREIRA – SILENT ESCAPE

The Silent Escape
Reż. Oswald Rodrigo Pereira,
Polska 2023, 30’

Opowieść o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach Świata. To jednocześnie historia o determinacji i solidarności.  Zrealizowany przez polskiego himalaistę, Oswalda Rodrigo Pereirę, film o wspólnej z Bartoszem Ziemskim wyprawie w Himalaje – MAD Ski Project 2023, w ramach której weszli na Annapurnę i Dhaulagiri. Następnie Bartosz dokonał zjazdów narciarskich z tych szczytów (z Annapurny jako pierwszy Polak, a z  Dhaulagiri jako pierwszy w historii człowiek).  Po projekcji filmowej zapraszamy na prezentację: „Partnerstwo w Himalajach: Annapurna i Dhaulagiri 2023”.

MONIKA WITKOWSKA

Monika Witkowska - podróżniczka, himalaistka, żeglarka, pisarka, dziennikarka i przewodniczka wypraw trekkingowych.  Tym razem opowie o swoich doświadczeniach z wypraw na pięć ośmiotysięczników (Everest, K2, Lhotse, Manaslu i Broad Peak).  Co jest trudniejsze - Everest czy K2? Czy himalaiści czują strach? Co było powodem tragedii na Lhotse? O czym rozmawia się w bazie, gdy czeka się na atak szczytowy? Jakie są motywacje do wyjazdów na ośmiotysięczniki? O czym się myśli, stając na szczycie ośmiotysięcznika, a o czym, gdy blisko szczytu trzeba odpuścić?  Po spotkaniu promocja nowej książki Moniki Witkowskiej: „K2. Ostatnia szansa”.

TO THE HILLS & BACK - MOC GÓR

To the Hills & Back
reż. Mike Quigley,
Kanada 2022, 47’

W chacie na odludziu, emerytowany przewodnik górski i jego córka rozmawiają o życiu w górach. Dyskutują o dziedzictwie przekazywanym kolejnym pokoleniom przewodników, o tym co minęło i o tym co budzi ich obawy. Lawiny to niebezpieczeństwo obecne w górach od zawsze. Były zagrożeniem w czasach pionierów eksplorujących niezbadane ostępy i są zagrożeniem dzisiaj, kiedy najznakomitsi sportowcy przesuwają granice niemożliwego. Autorzy filmu, rozmawiając z ludźmi mającymi za sobą takie traumatyczne doświadczenia, chcą pokazać jak inni mogą z nich czerpać wiedzę i przekazują prostą radę: „Ucz się od tych, którzy spędzili w górach całe życie.”

Altavia 4000 - MOC GÓR

reż. Luca Matassoni & Marco Tonolli,
Włochy2023, 37’

Gabriel “Gab” Perenzoni i Nicola “Noc” Castagna poznali się podczas jednego z kursów dla przyszłych przewodników wysokogórskich. Szybko okazało się, że nie tylko dogadują się świetnie, ale także, że obaj mają ambitne zamierzenie – wejście na wszystkie 82 alpejskie czterotysięczniki. Zaplanowali dokonanie tego w ciągu jednego sezonu i w tej podróży, przez całe niemal Alpy możemy im w filmie towarzyszyć. Jak każde takie przedsięwzięcie, projekt Gabriela i Nicoli wymaga nie tylko fizycznej wydolności, ale jest też sporym wyzwaniem dla ich psychiki. Oprócz podróży przez kolejne wierzchołki zaglądają coraz głębiej wewnątrz siebie, odkrywając to jaki wpływ na nich ma tak ekstremalne wyzwanie.

Jonny Trash

Świetny narciarz, pozytywny wariat, przedstawiciel pokolenia kanadyjskich ski bumów. Życie, jakie wybrał, obfitowało w zaskakujące wydarzenia, zwłaszcza jego młodość, którą spędził wraz ze społecznością ekstremalnych narciarzy, koczujących w okolicach Whistler w Kolumbii Brytyjskiej – jednym z najbardziej „puszystych” miejsc na świecie.
Ski bums, czyli narciarze włóczędzy, żyli na peryferiach społecznych. W pewnym sensie kontynuowali filozofię hipisów, żyjąc w niewielkich komunach i drewnianych chatach ukrytych w górach. Często w bardzo spartańskich warunkach, bez wody z kranu i prądu. Za to blisko przyrody, w pokoju i w zgodzie z własnym, prostym kodeksem etycznym. Wykonywali proste prace, kombinowali, przeszukiwali śmietniki i stoki narciarskie na wiosnę. Najważniejsze było posiadanie sezonowego ski-passu, który zresztą często udawało się podrobić. Podobnie jak hipisi, poszukiwali wolności, kierowali się hedonizmem i starali się cieszyć życiem tu i teraz. Jednak oś ich życia stanowiło narciarstwo. W latach 80., kiedy ruch ten się rodził i rozkwitał, było to narciarstwo zupełnie wyjątkowe i przez wielu niezrozumiałe: dzikie, radosne, techniczne, najeżone ewolucjami, trudne i przede wszystkim – w puchu!

MOUNTAIN GUIDES – MOC GÓR

Reż. Pavol Barabas,
Słowacja 2022, 68’

Kolejny film świetnego filmowca górskiego ze Słowacji, tym razem o przewodnikach tatrzańskich. Przed 150 laty na Słowacji miała miejsce pierwsza inicjatywa utworzenia zorganizowanej grupy przewodników górskich. Istota tej starej tradycji jest niezmienna. Po dziś dzień wokół przewodnictwa górskiego w Tatrach roztacza się ta pociągająca, wręcz magiczna aura. Przewodnicy pomagają spełniać marzenia tym, dla których najwyższe tatrzańskie szczyty inaczej byłyby poza zasięgiem. Ale w tej pracy jest coś więcej niż wolność, przygoda i romantyzm. Jak zwykle u Barabasa możemy podziwiać wspaniałe ujęcia tatrzańskich turni, tym razem stanowiących tło dla działalności górskiej człowieka.

Egoland – MOC GÓR

reż. Ignasi López Fàbregas
Hiszpania 2022 / 20’

„Egoland” to animacja, która z właściwym gatunkowi dystansem porusza obecne w świecie himalaizmu od zarania dziejów dylematy etyczne. Zaznajomieni z tematem widzowie dostrzegą w tym krótkometrażowym filmie masę subtelnych aluzji, ale nawet bez nich można go odczytać jako satyrę na współczesny, podporządkowany medialnemu rozgłosowi świat. Marek Molek i Bruno Grassi są krok od zdobycia Wielkiego Trolla, najtrudniejszej dziewiczej góry na świecie. Gwałtowna burza, wyczerpanie i fatalne warunki śniegowe nie pozwalają jednak dotrzeć na wierzchołek, choć wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Bruno i Marek mają odmienne zdanie na temat tego, czy powinni ogłosić światu swój sukces, czy przyznać się do porażki. Podczas niebezpiecznego zejścia ciągle się kłócą, próbując przekonać partnera do swojego zdania.

A. CZERWIŃSKA – WSPOMNIENIA

Prezentacja Krystyny Palmowskiej o górskiej drodze swojej partnerki od liny - Anny Czerwińskiej. Swój udział zapowiedział Darek Załuski, który towarzyszył Annie w pięciu wyprawach. Głos zabiorą także przyjaciele Anny, nie tylko z górskich szlaków.

Ski Bums

Reż. John Zaritzky,
Kanada 2001, 76’

Głośny dokument oscarowego reżysera, który wprowadza nas w świat tytułowych ski bumów (narciarzy-włóczęgów), zamieszkujących okolice Whistler w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Z ich buntowniczego nastawienia do zorganizowanego świata, alternatywnej hierarchii wartości, w której pierwsze miejsce zawsze zajmowały narty, fantazji, lekkoduszności i umiłowania puchu zrodził się freeride. Pozycja obowiązkowa dla miłośników jednej lub dwóch desek.
Bezkompromisowe pokazanie skandalizującego nieco środowiska spowodowało, że przez wiele lat ten nakręcony w 2001 roku film przeleżał na półkach, a do Polski trafia dopiero teraz. Gdyby wprowadzać kategorie wiekowe, z całą pewnością znalazłby się w puli „dozwolonych od lat 18”. Wśród miłośników nart w Kanadzie uchodzi wręcz za pozycję kultową.
Środowisko ski bumów i sam film barwnie opisywał nasz ubiegłoroczny gość, Peter Chrzanowski, w książce: „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”. Zresztą dzięki jego inicjatywie ten film trafia właśnie do Polski.

Na zakończenie wieczoru spotkanie z Johnnym Trashem – jednym z głównych szaleńców ukazanych w filmie.

Spotkanie na temat powstającego filmu:
WANDA. Z GÓRY WIDAĆ LEPIEJ. OPOWIEŚĆ O KOBIECIE NIEZWYKŁEJ

Film dokumentalny o Wandzie Rutkiewicz, niezwykłej, choć niejednoznacznej kobiecie. Postanowiliśmy opowiedzieć historię Jej drogi poprzez Jej życie – od początku do dzisiaj. Choć zaginęła w Himalajach wiele lat temu, to wciąż budzi emocje. Jest wzorem dla wielu. Niektórzy mówią o Niej, że była prekursorem feminizmu w Polsce, bo forsowała pogląd, że kobiety mogą wspinać się w górach na równych prawach z mężczyznami.

Zostaną zaprezentowane zwiastuny, gawęda Tadeusza Różewicza na temat Wandy oraz fragmenty monodramu Wiesławy Sujkowskiej w wykonaniu Anity Janci.

W spotkaniu wezmą udział:
Anna Lisiecka – redaktor Polskiego Radia, autorka felietonów Wandy do „Lata z Radiem”, Edyta Łysiak – producent filmu, Jan Szostak – kierowca rajdowy, przyjaciel Wandy, Malwina Kiepiel – pomysłodawczyni filmu, Wiesława Sujkowska – autorka monodramu o Wandzie Rutkiewicz.

Jõtnar - moc gór

Reż. Lukas Kusstatscher,
Włochy 2023, 24’

Dani Arnold jest jednym z najlepszych wspinaczy lodowych na świecie. Wspina się bowiem nie tylko skutecznie, ale też nieprzeciętnie szybko. Bicie rekordów nie jest jednak jego jedynym zajęciem. Sporo czasu poświęca na szukanie nowych lodowych wyzwań, najlepiej w miejscach z dala od najpopularniejszych miejscówek. Jest jedno miejsce, które zafascynowało go szczególnie – Islandia. W lutym 2022, z Martinem Echserem i Davide Guzzardi wybrał się na wschodnie rubieże wyspy – do Jötnar.

Speed Expeditions

reż. Dario Tubaldo & Alex D’Emilia,
Włochy 2023, 54’

Z Iranu, przez Turcję, w Himalaje. Benedikt Boehm, wspinacz i ambasador WWF zabiera nas na podróż, w której ze swoim partnerem, Prakash Sherpa, będą odkrywać bioróżnorodność Nepalu. W wycieńczającym upale i wilgotności w sercu dżungli, spotykają nosorożce, tygrysy i hipopotamy, aby niemal zaraz potem ścigać się z czasem, zmierzając na himalajskie szczyty. Po drodze mają szansę podziwiać obezwładniającą swym pięknem przyrodę Nepalu, a także spotkać wspaniałych ludzi.

DOROTA RASIŃSKA-SAMOĆKO

Dorota Rasińska-Samoćko, nazywana przez szerpów „Speed Lady”, opowie o swoich himalajskich wyzwaniach, pasji, motywacji i nie tylko. Dotychczas – co niewyobrażalne dla zwykłego człowieka z nizin – ma w swoim dorobku aż 11 ośmiotysięczników osiągniętych w dwa lata, a na siedem z nich weszła w zaledwie trzy miesiące, ustanawiając tym samym światowy rekord, bez wsparcia sponsorów i komercyjnego teamu.  Himalaistka tym razem opowie m.in. o szczycie Dhaulagiri, na którym stanęła wiosną br., by już kilkanaście dni później być na Denali (6190 m n.p.m.) – najwyższej górze Ameryki Północnej. Te dwie wyprawy były pełne wyzwań i fizycznych, i mentalnych wraz z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi.  Ale i to nie było dla himalaistki trudnością nie do przeskoczenia, bo przecież jesienią weszła na Manaslu w 5 dni, a zaraz potem na Cho Oyu.

KarakoRun

Reż. Adrian Dmoch,
Polska 2023, 52’

Film dokumentalny opowiadający o niezwykłym wyzwaniu polskiego biegacza, który jako pierwszy podjął próbę przebiegnięcia 1000 km przez trudny teren północnego Pakistanu, wzdłuż trzech najwyższych pasm górskich świata: Hindukuszu, Karakorum i Himalajów. Wszystko po to, by pomóc dzieciom pokonać raka.
Ten inspirujący obraz rzuca pytanie, czy długi i trudny bieg może być alegorią walki z ciężką chorobą. To opowieść o odwadze, wytrwałości, a jednocześnie próba zrozumienia, czy fizyczne wyzwania można przekształcić w symbol nadziei i determinacji. Po filmie odbędzie się rozmowa z bohaterem filmu – Szymonem Makuchem oraz Jego realizatorem – Adrianem Dmochem.

Pioneers - moc gór

reż. Alessandro Beltrame,
Włochy 2022, 30’

Dla wielu uroda urwistych turni Dolomitów nie ma sobie równych. Dlatego też prawdziwą ucztą dla oka jest pokazanie solowej wspinaczki w tym trudnym terenie. 10 sierpnia 2021, Peter Moser pokonał klasyczną “łańcuchówkę”, łącząc sześć głównych szczytów Pale di San Martino w ciągu jednego dnia. Inspirowany dokonaniami pionierów wspinaczki sprzed wieków, Peter przeszedł śladem historycznych dróg przez nich wytyczonych, samotnie, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu przewodnickim. Konfrontacja z górami na równych prawach, szybka – ale bez zbytniego pośpiechu – wspinaczka, a przede wszystkim osobista, intymna podróż w poszukiwaniu korzeni alpinizmu i swojego własnego miejsca w nim. Jeden dzień, który pozwolił mu upewnić się, że emocje związane z odkrywaniem nowego nadal są możliwe, i że natura, z którą możemy w górach obcować, jest tak samo zachwycająca jak w pionierskich czasach alpinizmu. Dodatkowym atutem filmu jest retrospektywa działalności górskiej w tym rejonie przed ponad stu laty. Pozwala nam uzmysłowić, jak wielka przemiana dokonała się w podejściu do działalności człowieka w górach na przestrzeni tego czasu. Po górach już się nie chodzi, a bardziej biega, nawet w pionowych partiach skalnych nasz bohater śmiało soluje bez żadnej asekuracji. Aż nasuwa się konstatacja, że powoli do lamusa powinno odchodzić powiedzenie o „przejściu drogi wspinaczkowej”, która w dużej mierze została pokonana w biegu.