Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Program 17. WPFG

Program 18. WPFG z opisami

Środa, 16.11


Godz.18.30
Śniła mi się połonina
Polska 2021, 83 min., reżyseria: Robert Żurakowski,
Lądek 2022 – Nagroda Publiczności

Film przedstawia postać Ludwika Pińczuka – budowniczego i twórcy kultowego schroniska na bieszczadzkiej Połoninie Wetlińskiej zwanego „Chatką Puchatka”. Ludwik Pińczuk przez dziesięciolecia współtworzył legendę Bieszczadów, by następnie samemu stać się ich symbolem.


Godz. 20.00
Droga
Polska 2022, 23 min., realizacja: Wojtek Kozakiewicz
Lądek 2022 – Najlepszy film polski
Krakowska scena wspinaczkowa zawsze obfitowała w osobowości z pogranicza nauki, kultury i sztuki. Dla wielu sport był oknem na świat. niewidzialna siła, która wciąga do sportu, jest jak narkotyk. Czasem wydaje się to być pozbawione sensu, ale bez tego wszystko inne również traci swój sens. Czy reprezentujesz kraj na arenie międzynarodowej, czy wspinasz się w skałach, czy robisz to tylko po to, aby przesuwać swoje granice – nadaje to rytm twojemu życiu. Praca i pasja. Sport i sztuka. Sprzeczności i kontrasty tworzące jedną osobowość. Czarno-biała podróż do życia człowieka wielu talentów. /Lądek 2022 – Najlepszy film polski/

Ściana cieni
Polska 2020, 54 min., reżyseria Eliza Kubarska,
Po filmie spotkanie z twórczynią, Elizą Kubarską.

To uniwersalna opowieść o zderzeniu dwóch kultur. Historia dzieje się u podnóża himalajskiej góry, sięgającej niemal 8000m Kumbhakarny, zwanej też Jannu. Dla zachodnich alpinistów to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do „zdobycia”. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. Według miejscowych wierzeń, jej szczyt zamieszkany jest przez bogów i ludzie nie mają prawa wkraczać na ich teren. Jednak niepiśmienny Nada decyduje się na udział w wyprawie. Od 20 lat ryzykuje życie jako tragarz wysokościowy, zawieszając liny na ośmiotysięcznkach. Teraz chce zarobić na szkołę dla swojego najmłodszego syna – kilkunastoletniego Dawy – i w ten sposób uchronić go przed niebezpieczną pracą himalajskiego tragarza. Jednak udział w wyprawie na świętą górę oznacza złamanie tabu… Alpiniści, którzy zamierzają zdobyć dziewiczą wschodnią ścianę Kumbhakarny to wybitny polski wspinacz Marcin Tomaszewski oraz dwukrotni zdobywcy alpinistycznego Oskara (Złoty Czekan) – Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow z Rosji. Załamanie pogody i zagrażające wspinaczom lawiny to tylko początek narastających trudności. Czy warto ryzykować dalej? Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Czwartek, 17.11.


Godz. 18.30
– Wojtek Szatkowski „Najlepsze polskie trasy skiturowe”

Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego to człowiek górskiej pasji. Przewodnik tatrzański i narciarz wysokogórski i skiturowy jeździł w różnych górach, ale najbardziej sobie ceni Bieszczady. Narciarstwo skiturowe uprawia już od 37 sezonów. W swojej prezentacji „W poszukiwaniu narciarskiego Eldorado” zaprosi nas w pokryte puchem Bieszczady, lesiste Beskidy, w tatrzańskie, strome żleby i na rozległe norweskie lodowce. Będzie to opowieść o wielkiej pasji do narciarstwa wysokogórskiego, połączonej z pracą zawodową. O poszukiwaniu miejsc, gdzie pokryty grubą warstwą puchu stok, wciąż jest dla niego wyzwaniem. Będzie też w tej opowieści garść praktycznych porad, kilka akcentów historycznych i kilka filmów. Serdecznie zapraszamy!


Godz. 20.00


– Monika Witkowska „K2 – szczyt marzeń”



K2 to druga góra świata i najtrudniejszy z ośmiotysięczników, prawdziwe
wyzwanie dla najlepszych himalaistów. 36 lat temu stanęła na nim
pierwsza kobieta świata Wanda Rutkiewicz, w tym roku Monika Witkowska
wspięła się na ten szczyt jako druga Polka. O wrażeniach z wejścia na K2
opowie nasza himalaistka. 

Monika Witkowska
Druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, która weszła na szczyt K2.
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników (Mt. Everest, K2, Lhotse, Manaslu),
Korony Ziemi i wielu innych szczytów.

Jedyna osoba na świecie, która ma w swoim dorobku Mt. Everest i K2, jak
i ich żeglarskie odpowiedniki (opłynięcie przylądka Horn oraz arktyczną
trasę płn.-zach. z Grenlandii do Alaski). Jako pierwsza opłynęła również
arktyczną Czukotkę.

Podróżniczka, która zwiedziła z plecakiem około 180 państw.
Autorka ponad 10 książek górskich, żeglarskich i podróżniczych.

Piątek, 18.11.

– Leszek Cichy  Czy po górach można chodzić ekonomicznie?

Wiadomo, zupełnie bez wysiłku się nie da, ale jak go zmniejszyć i zoptymalizować? Na tak postawione pytanie odpowie znany wszystkim fanom, zimowy zdobywca Mount Everestu, niezrównany gawędziarz i…bankowiec – Leszek Cichy.
Podczas warsztatów, korzystając z doświadczeń ze swojego ponad pięćdziesięcioletniego chodzenia po górach, skupi się na wielokrotnie przetestowanych i sprawdzonych rozwiązaniach oraz praktycznych wskazówkach.


 Godz. 20.30

Hadwin’s Judgement (Osąd Hadwina)
Wielka Brytania, Kanada, 2015, 91 min., reżyseria: Sasha Snow

Opowieść o człowieku i naturze oparta na tajemnicy Granta Hadwina i jego walce o pogodzenie się z tym, co uważał za zbrodnię przeciwko światu i ludzkości. Film zainspirowany nagradzaną książką „The Golden Spruce” autorstwa Johna Vaillanta, śledzi wydarzenia, które doprowadziły Hadwina do zniszczenia legendarnego 300-letniego świerku sitkajskiego, świętego drzewa ludu Haida, zamieszkującego archipelag Haida Gwaii, kilkaset kilometrów na południe od Alaski. Film przedstawia psychologiczne zmagania Hadwina, według niektórych – szalone, o tajemniczym i niewiarygodnym zakończeniu.

Sobota, 19.11

12.00

– Włoskie Via Ferraty

Wyjazdy na włoskie Via Ferraty zyskują coraz większą popularność wśród ambitniejszych turystów, stanowiąc często dalszy krok dla tych, którzy doświadczyli dreszczyku emocji choćby na tatrzańskiej Orlej Perci. Do fanów Via Ferrat należą też często „emerytowani” wspinacze. Stąd też swoimi przeżyciami i doświadczeniami podzielą się zarówno znani alpiniści – Leszek Cichy i Wojciech Brański, jak i para turystów górskich – Marzena i Marcin Sobkowscy.
Dowiemy się o historii powstania Via Ferrat, przygotowaniu odpowiedniego sprzętu, specyfice oceny trudności danej drogi. Można też liczyć na polecenie szeregu najbardziej popularnych czy też spektakularnych tras.

Godz. 13.30

Oto jestem, wróciłem (Otnovo sum tuk)
Bułgaria 2021, 92 min., reżyseria: Polly Guentcheva
KFG 2021 – Grand Prix

Zaledwie kilka miesięcy po ciężkim wypadku samochodowym Boyan Petrov rozpoczyna rehabilitację i wraca do treningu, aby spełnić marzenie – zdobyć koronę Himalajów i Karakorum. Do tej pory wszedł na dziesięć z czternastu szczytów (bez dodatkowego tlenu), w tym czasie pokonał też trzy razy raka. Teraz pora na największy z gigantów – Mount Everest. Jednak podczas “rozgrzewki” na Sziszapangmie, na kilka metrów przed szczytem, Boyan znika. Rozpoczyna się bezprecedensowa akcja poszukiwawcza. Reżyseria: Produkcja: Bułgaria

Godz. 15.30

– Peter „Peru” Chrzanowski (Kanada) – „Jak przeżyłem samego siebie”

Autor pokazu to nie tylko narciarz ekstremalny, paralotniarz i filmowiec. To także człowiek, który żyje według własnych zasad. Takie podejście przy uprawianiu ryzykownych sportów niejednokrotnie przynosi zaskakujące efekty, gdy nasz bohater dosłownie cudem unikał śmierci. A jednak wciąż ma się dobrze, tryska energią i nowymi pomysłami, propagując nową dyscyplinę – Aerothlon. Jego wystąpienia cieszą się sporą popularnością, bo swoje trudne doświadczenia umie opowiedzieć z dużą dawką autoironii, a nie do końca poprawny język polski dodaje tylko smaczku tym gawędom.
Poza tym można będzie się dowiedzieć, jak wyglądały początki narciarstwa ekstremalnego w Ameryce, skąd wziął się pomysł na mistrzostwa świata w narciarstwie ekstremalnym, gdzie żyją w andyjskich ostępach indiańskie plemiona, które zachowały swą tożsamość od czasów prekolumbijskich, czy też w jaki sposób kręcono niegdyś filmy, gdy nie było dronów ani kamer Go Pro.
Autorowi na scenie będzie towarzyszył jego wieloletni przyjaciel, niepełnosprawny paralotniarz, Jędrzej Jaxa-Rożen, który przybliży podstawy latania na paralotni.
Więcej o niezwykłych przygodach Petera Chrzanowskiego można przeczytać w jego nowej książce „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”.

Godz. 17.00

– Gilberto Merlante (Włochy) – „Lodospady”

Prezentacja portretuje efemeryczną grę, której człowiek oddaje się od blisko 20 lat.
Woda zamarza wolno aż wszystko nieruchomieje. Mróz zatrzymuje czas a człowiek zaczyna wspinać się po jedynych swego rodzaju rzeźbach, które mogła stworzyć tylko natura. Wspinanie się po lodospadach nie jest sportem. Jest filozofią życia, dzięki której stajemy się częścią natury. Wspinasz się na coś unikalnego co z przypływem ciepła zanika, zmienia się w wodę i powietrze.
Podczas prezentacji przejdę od historii alpinizmu do początków wspinaczki na lodospadach. Pokażę zdjęcia z archiwalnych zbiorów Górskiego Muzeum Narodowego w Turynie, w którym pracowałem przez piętnaście lat i poznałem historię alpinizmu. Zaprezentuję zdjęcia moich przyjaciół wspinaczy, nagrania z najciekawszych i najtrudniejszych lodospadów w Alpach. Pokażę zdjęcia ze wspinaczki na północną ścianę l’Aiguille des Pèlerins, na jedno z najtrudniejszych wejść na alpejskich lodospadach „Beyond Good and Evil’. Przedstawię również zdjęcia z regionu Anatolii w Turcji, bogatego w liczne lodospady o różnej skali trudności. Zakończę prezentację krótkim filmem obrazującym ogrom ryzyka, które niesie wspinaczka po lodospadach.
Gilberto Merlante
Wspina się od 15 roku życia. Od tego czasu poświęcił swoje życie górom. Studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Turynie po czym przez 15 lat pracował w Górskim Muzeum Narodowym. Historyk alpinizmu i dziennikarz górski od 1996 jest międzynarodowym instruktorem FASI oraz instruktorem wspinaczki wysokogórskiej i lodospadowej Włoskiego Klubu Alpejskiego. Nowych technik wspinaczki uczył się na Big Wall w Yosemite National School w Kalifornii.

Godz. 18.30
– Ryszard Pawłowski – „50 lat w górach”

Mamy okazję zapoznać się z niezwykłym życiorysem górskim osoby, która w młodości wspinała się z Jerzym Kukuczką, Krzysztofem Wielickim i całą plejadą światowych sław, a od pewnego czasu prowadzącą agencję górską Patagonia. Dzięki temu „Napał”, bo taki nosi przydomek, pięciokrotnie stawał na szczycie Everestu, a na takie góry jak Aconcagua czy Ama Dablam liczba jego wejść przynajmniej w Europie jest zapewne rekordowa. U jego boku szlifowało swoje górskie rzemiosło wielu znanych polskich alpinistów, zdobywając swoje pierwsze ośmiotysięczniki. W tym sezonie kierowana przez niego wyprawa na Broad Peak i K2 odniosła spektakularny sukces, gdy kilku uczestników stanęło na szczycie jednej czy drugiej góry.
Spotkaniu towarzyszy prezentacja nowej książki „Ama, Anka i inne szczyty. 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim”.

20.30
BRIT ROCK 2022 ( ok. 120 min).

Queen Lines
W filmie towarzyszymy Amerykance Annie Hazelnut, gdy mierzy się z najbardziej wymagającymi tradowymi drogami wspinaczkowymi w Wielkiej Brytanii, w tym cenioną Quarryman w Północnej Walii i słynną Walk of Life na Lyer’s Lookout w Devon.  
Sea to Stone
Przedstawiamy zwalającą z nóg wspinaczkową przygodę, rozgrywającą się opodal wybrzeża Grenlandii. Cel? Pierwsze klasyczne przejście „Sanderson’s Hope”, liczącej 800 metrów ściany wznoszącej się nad wodami Atlantyku, do której można dostać się tylko wodą, pokonując 450 kilometrów – w tym przypadku kajakiem.
Ephemeral
Wspinaczka zimowa w Szkocji to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie duchowe, rozgrywające się w niezwykłym otoczeniu. W filmie tym mamy okazję poznać takich wspinaczy jak Guy Robertson oraz Gred Boswell, a także przewodniczkę górską Rebeccę Coles, podczas niesamowitych wspinaczek w wyjątkowych terenach, takich jak Ben Nevis i Cairgorms.

20.11

Godz. 14.00

– Bartłomiej E. Nowak – „Broad Peak bez Szerpów i bez tlenu”

Pakistański Broad Peak (8051 m) nie należy do łatwych ośmiotysięczników, a w historii polskiego himalaizmu ma swoją złą sławę. Będzie to opowieść nie tylko o drodze na sam szczyt, bez ułatwień w postaci tlenu, czy pomocy wysokogórskich tragarzy, ale też o życiowej drodze w górach, która może prowadzić nas na najwyższe szczyty świata. Będzie o zmianach klimatu, które w zasadniczy sposób wpływają na wspinaczkę, o coraz bardziej niestabilnej polityce międzynarodowej, którą również trzeba uwzględniać w naszych przygodach, i wreszcie o tym, jak na przestrzeni ostatniej dekady zmieniło się organizowanie samych wypraw.

15.30
– Góry Kaukazu

Ewa Stachura i Nika Gomiashvili
Mountain Freaks – Mountain Travel & Adventure Agency

Kazbek znają już wszyscy, ale czy wiecie, że w Gruzji mamy 2671 innych szczytów? W trakcie tej prezentacji przedstawimy Wam te, które uważamy za najpiękniejsze i najbardziej warte zdobycia. Opowiemy Wam o gruzińskich 3 i 4-tysięcznikach, na szczytach których może stanąć każdy z Was (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu się!), czyli o Górze Anioła (3096 m), Chaukhi (3688 m), Sherkhocie (3701 m), Laili (4009 m), Orcveri (4350 m) i Tetnuldi (4858 m). Mogą być one świetną aklimatyzacją przed Kazbekiem albo celem osobnej wyprawy, podczas której chcecie zejść z najpopularniejszych szlaków oraz doświadczyć gór Kaukazu w bardziej dzikim i niekomercyjnym wydaniu. Każdy z tych szczytów jest zupełnie inny i każdy Was zachwyci!
 
Uwaga! W trakcie naszej prezentacji przeprowadzimy konkurs, w którym główną nagrodą (o wartości 1000 EUR) jest wyprawa na Chaukhi – nasz ulubiony, zaraz po Kazbeku!, gruziński szczyt.
 

17.00

– Dorota Rasińska-Sapoćko – „Podwójna Korona”

Oto co o pokazie mówi sama autorka:
„Podam szczegóły mojego projektu Podwójna Korona
– Przedstawię swój sposób postrzegania przez mnie wspinania i całościowo himalaizmu, jako modelu życia i funkcjonowania.
– Zaprezentuję swój dorobek wspinaczkowy ostatniego roku, czyli wejście na 9 ośmiotysięczników – Mt. Everest, Manaslu, Annapurnę, Makalu, Lhotse, Kanczendżongę, Nanga Parbat, Broad Peak, K2 oraz sposób realizacji mojego projektu Podwójna Korona.
– Zaakcentuję, że dzięki himalaizmowi odkrywamy swoją drugą naturę, swoje prawdziwe oblicze, stawiając sobie ambitne cele.
– Przedstawię całokształt posiadania pasji, która warunkuje nasze człowieczeństwo i ustanawia relacje z innymi ludźmi”.

18.30

LĄDEK FILM TOUR
Dhaulagiri is my Everest,
Słowacja (2021), 63 min. Reżyseria: Pavol Barabáš

W 1984 roku Zoltan Demjan zdobył 2 ośmiotysięczniki bez dodatkowego tlenu. Najpierw wszedł południową ścianą na Lhotse Shar, a potem południowym filarem na Mount Everest. Niestety pogoda spowodowała, że jego zejście w dół zamieniło się w tragedię. Swoją lekcję życia Zoltan odebrał podczas pierwszego wejścia na Dhaulagiri w stylu alpejskim. Na pionowym filarze południowo-zachodnim czekały na niego nie tylko najwyższe trudności wspinaczkowe, ale też cenna wiedza, która odmieniła jego życie.
Alpine Trilogy (Doggystyle)
Francja (2021), 44 min., reżyseria: Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud

Latem 2020 roku dwóch belgijskich wspinaczy Nico Favresse i Sébastien Berthe wyruszyli rowerami przez Alpy. Celem wycieczki było zmierzenie się z Trylogią Alpejską, czyli z 3 wspinaczkowymi klasykami: drogami Sibergeier (240 m, 8b+), Nowe Szaty Cesarza (250 m, 8b+) oraz End of Silence (350 m, 8b+). W podróż zabrali psy – Cruxa i Bintje – oraz operatora, Damiena Largerona. Wesoła karawana w ciągu dwóch tygodni przejechała rowerami 700 kilometrów, a Nico i Sébastien w pięknym stylu skompletowali Trylogię.

20.30
– Valdez idzie w ekstremy (Valdez goes extreme)
Kanada (1992), 61 min. reżyseria i produkcja: Harvey Zlataritz, Peter Chrzanowski

Valdez, niewielkie alaskańskie miasteczko portowe, zyskało w roku 1989 roku rozgłos na całym świecie, gdy w jego pobliżu rozbił się tankowiec, powodując katastrofę ekologiczną. W wyniku procesu sądowego miasto uzyskało olbrzymie odszkodowanie. To z kolei spowodowało, że miejscowe władze, chcąc promować region, zgodziły się, by w pobliskich górach zorganizowano mistrzostwa świata w narciarstwie ekstremalnym. Tę niezwykłą inicjatywę w unikalnym dla narciarzy miejscu uwiecznił w swym filmie Peter Chrzanowski, sam uprawiający narciarstwo ekstremalne, a także zajmujący się realizacją filmów. Dzięki temu mamy okazję oglądać w akcji największych narciarzy ówczesnej doby, niejednokrotnie ocierających się w swych ryzykownych zjazdach o tragiczne w skutkach upadki. Możemy też poznać reakcję mieszkańców na tę niezwykłą inicjatywę, gdy do spokojnego miasteczka zjeżdża nagle spora ekipa młodych ludzi. Niektóre reakcje, zwłaszcza kobiet, budzą niekłamany uśmiech. Całość wieńczy najazd do Valdez snowboardzistów, którzy oprócz wyczynów na stromych stokach popisują się równie ekstremalnym zachowaniem.
Film nagrodzony na międzynarodowym festiwalu w Chicago.

Kohut
Polska (2022), 48 min., reżyseria: Michał Adamowicz i Filip Chudziński
Film ten to jednocześnie historia o pasji i poznawaniu Natury. Obraz powstał podczas dwuletnich badań ginącego gatunku ptaka – cietrzewia, w polskich Tatrach. Opowiada o życiu badacza przyrody, pokazuje ekscytację towarzyszącą poszukiwaniu tego, co tajemnicze i dzikie. Cichym bohaterem tej opowieści jest cietrzew, który w wysokich górach jest niczym duch z mgieł, śniegów i grani, a spotkania z nim nie sposób wymazać z pamięci.
Po filmie rozmowa z twórcami.